SJÖGREN AĞIRLIKLI BAĞ DOKUSU HASTALIĞI?

Soru SorSJÖGREN AĞIRLIKLI BAĞ DOKUSU HASTALIĞI?
admin Staff 2 sene Önce soruldu

Yüzümde çıkan bir sivilce , malar rash denilen burun bölgesinde kızarma ve şişme sonucunda dermatoloji uzmanına gittim. Yapılan ANA testimin ,crp ve sedimentasyonumun yüksek çıkması sonucunda romatologa yönlendirildim. Tahliller sonucunda gözde ve ağızda kuruluk çıktı (gözde schimer testi , dudak biyopsisi yapıldı.) ; ama ANA testiyle uyumlu olmadığı için söyleyen doktorum sjögren ağırlıklı bağ dokusu tutulumu söyledi…( ANA TESTİ 1/640 SENTROMER )Ne sjögren ,ne bağ dokusu tutulumu ? Plaquenil yazıldı.
Sürekli bir yorgunluk , belimde inanılmaz bir ağrı ,merdiven çıkarken eklemlerimde zorlanma , sabah kalktığımda ayaklarımın üzerine basamama, ağız içinde kuruluk , yemek yerken yanağıma saplanan derin bir sızı ,dişlerimde ağrı ,ağız içi ve dilimde çıkan aftlar…Bunları mesleğime ve gün içindeki koşuşturmama bağlardım.
Çalışan bir bayanım. Yaşam kalitemi arttırmak , hastalığın iler ki günlerde beni sürprizlerle karşılamaması için ne yapmalıyım? Tedavi için nasıl bir yol izlemeliyim? Bu hastalık ve yapmam gerekenler hakkında bilgilendirilmek istiyorum..İlginize teşekkür ederim…