HCV ve Romatizma Belirtisi

Okuma Süresi: 2 dakika

Hepatit C virüsü, karaciğer hasarı ve yıllar içinde daha da ilerlemesiyle karaciğer yetmezliğine kadar götürebilen bir virüstür. Bu virüs aynı zamanda artrit (eklem iltihabı) ve diğer iltihabi hastalıklara neden olabilir.

  • HCV pozitif hastalarda bu virüse bağlı romatizmal hastalıklar görülebilir.
  • HCV enfeksiyonun genelde bariz hissedilen yakınmaları yoktur.
  • Artrit ve kriyoglobülinemi (anormal proteinlerin varlığı durumu) ile teşhis edilmiş hastalarda, HCV testi yapılmalıdır.
  • Hepatit C virüsü tedavisinde kullanılan interferon gibi bazı ilaçlar, romatizmal hastalıklara neden olabilir ya da var olan hastalıkların durumunu kötüleştirebilir.

HCV Virüsünden Kaynaklanan Romatizmal Hastalıklar

HCV’ye bağlı romatizmal hastalıklar, HCV virüsünün bulaşmasıyla ortaya çıkar. Yaygın eklem ve kas ağrısı, en çok karşılaşılan şikayetlerdir. Daha az sıklıkla, eklemlerin şişmesi ve kan damarlarının inflamasyonu (vaskülit) oluşabilir.

HCV’ye Bağlı Romatizmal Hastalıklar, Kimlerde Görülür?

HCV’ye bağlı romatizmal hastalıklar, HCV virüsü taşıyan tüm yaş grubunda görülebilir ve her iki cinsiyeti de eşit oranda etkiler.

HCV’nin temel bulaşma yolu, damar yolundan alınan ilaçlar ve uyuşturuculardaki kirlenmiş tüpler ve iğnelerdir. Aynı zamanda riskli cinsel aktivite, HCV virüsünün bulaşmasını kolaylaştırır.

HCV’ye Bağlı Hastalıkların Teşhisi

HCV tedavisindeki en zor ve önemli etap, HCV belirtilerini tespit etmektir. HCV virüsünün belirtileri gözle görülür değildir, bu yüzden doktorun hepatit C ve romotolojik hastalıklar arasındaki ilişkiyi bilmesi, virüsün saptanmasını kolaylaştıracaktır.

HCV tespiti, kan serumundaki HCV virüsüne karşı oluşan antikorları taranarak yapılmaktadır. Daha sonra ikinci bir kan testi yapılarak, kandaki virüs tespit edilir. Bu testle, aynı zamanda virüsün kendini kopyalama hızı bulunarak, virüsün hangi hızla çoğalıp yayıldığı tespit edilir. Virüsün tespitinden sonra, tedavisinde belli yollar izlenir.

Tedavi genellikle interferon ve anti-virüs ilaçların kombinasyonu ile yapılmaktadır.

Eklem Sorunlarının Tedavisi

HCV’den kaynaklanan eklem sorunları, çoğunlukla diğer artrit problemlerinin tedavisinde kullanılan ilaçlarla mümkündür. Ancak bu ilaçların bazıları, karaciğerde HCV virüsüne bağlı hasar geliştiğinde zararlı etkisi bulunabilir. Bu yüzden romatizma ve karaciğer doktorunuzun, hastalığın tedavisinde beraber karar vermesi gerekir.

Romotoid artitin tedavisinde kullanılan anti-tümör nekroz faktörü (anti-TNF) ilaçları, HCV’li hastalarda güvenlidir. Rituximab’ın ise HCV’li hastalarda güvenirliği test edilmektedir.

(Prof. Dr. Nuran Türkçapar, güncelleme Ocak-2016)

Romatizmal Hastalıklar ve Merak Ettikleriniz