otoimmun-ne-demek-otoimmun-hastalik-nedir

Otoimmün Ne Demek? Otoimmün Hastalık Nedir?

İmmün sistem (bağışıklık sistemi), bizi her türlü enfeksiyonlar (bakteri, virüsler ve parazitler gibi) ve vücudumuza giren yabancı her maddeye (polenler, kan nakli, organ nakli gibi) karşı koruyan bir savunma sistemidir.

GÖRÜNTÜLE
ana-nedir

ANA Nedir?

Bir “check up” (genel sağlık kontrolü) sırasında, tesadüfen ANA’u pozitif görüp, sonra internette araştırıp da lupus olduğunu sanan o kadar çok hastayla karşılaştım ki; buradan ANA’nın ne olduğunu ya da ne olmadığını anlatmak istedim.

GÖRÜNTÜLE
anca-nedir

ANCA Nedir

Antinötrofil sitoplazmik antikorlar (ANCA), kan hücrelerinden nötrofillerin ve monositlerin sitoplazmik granüllerinde bulunan antijenlere karşı oluşan otoantikorlardır. ANCA testi genellikle ANCA ile ilişkili vaskülitler diye adlandırılan bir grup küçük damar vasküliti hastalıklarının tanısında kullanılır.

GÖRÜNTÜLE
romatoid-faktor-rf-nedir

Romatoid Faktör (RF) Nedir?

Romatoid faktör (RF), bağışıklık sistemi tarafından üretilen bir otoantikordur. Peki otoantikor ne demek? Normalde antikorlar (sıvısal bağışıklık) bakteri, virüs gibi vücuda zararlı bakterilere karşı savaşmak için üretilir. 

GÖRÜNTÜLE
aso-antistreptolizin-o

ASO: Antistreptolizin O

ASO testi yüksek çıkınca enfeksiyon bulguları olmasa da antibiyotik reçete edildiğine, ailelerin akut romatizmal ateş veya kalp romatizması gelişir diye panik olmasına şahit oluyoruz.

GÖRÜNTÜLE
crp-nedir

CRP Nedir?

CRP; karaciğerde üretilen ‘C reaktif protein’ adı verilen bir proteinin kısaltılmış yazılışıdır. Kanda bakılan bir testtir. Vücutta herhangi bir iltihap (yangı, inflamasyon) olduğunda karaciğerde yapımı artar.

GÖRÜNTÜLE
sedim-nedir-eritrosit-sedimentasyon-hizi

Sedim Nedir? (Eritrosit Sedimentasyon Hızı)

Eritrosit sedimantasyon hızı, sedim, sedimantasyon, sedimantasyon hızı veya ESR (ESR: Erytrocyte Sedimantation Rate) gibi farklı isimlerle anlatılan, vücutta anormal bir durumu (inflamasyon=yangı=iltihap, kanser gibi) gösteren bir tarama testi olan kan testidir.

GÖRÜNTÜLE
hla-b27-gen-testi-nedir

HLA B27 Gen Testi Nedir?

HLA (Human leukocyte Antigen=insan lökosit antijeni); bir genetik testtir. Hücrelerinizin yüzeyinde HLA-B27 genine ait antijeni taşıyıp taşımadığınızı belirlemek için yapılır. Bu test özellikle ankilozan spondilit başta olmak üzere spondilartropati hastalığını araştırmak amacıyla yapılır. 

GÖRÜNTÜLE
romatizma-hastaliklari-ve-beslenme

Romatizma Hastalıkları ve Beslenme

Romatizma hastalıkları olsun, kalp damar hastalıkları olsun veya herhangi bir hastalık olmasa da nasıl sağlıklı beslenirim sorusu ben dahil herkesin merak ettiği ve araştırdığı bir konu. Beslenme, en önemli çevresel faktör.

GÖRÜNTÜLE
gut-ve-diyet-beslenme

Gut ve Diyet / Beslenme

İltihaplı eklem romatizmasının bir tipi olan gut hastalığı, kanda ürik asit seviyesinin yükselmesiyle oluşur. Ürik asit, bir tür artık maddedir.

GÖRÜNTÜLE
romatizma-hastalarina-oneriler-romatizma-hastaligiyla-yasamak

Romatizma Hastalarına Öneriler / Romatizma Hastalığıyla Yaşamak

Bir iltihaplı romatizma hastalığına sahip olsanız da doğru tedavi ve sağlıklı yaşam prensiplerine uyarak, daha mutlu ve üretken bir hayat sürdürmeniz mümkün. Ülkemizde iltihaplı romatizma tedavisinde etkisi kanıtlanmış, genel sağlık sigortası kapsamında ödenen birçok ilaç ve sayıları henüz yeterli olmasa da deneyimli romatoloji uzmanları var. 

GÖRÜNTÜLE
kortizonun-yan-etkilerinden-korunma

Kortizonun Yan Etkilerinden Korunma

İltihaplı romatizma hastaları, genellikle hayatlarının bir döneminde, tedavilerinin bir parçası olarak kortizon (steroid) almak zorunda kalabilirler. Kortizon adını duyar duymaz hastalar genellikle, aman  bunu kullanmak istemiyorum, çok zararlı diye tepki gösteriyorlar.

GÖRÜNTÜLE